Barrister Convicted

Araç Değer Kaybı Nedir?

Meydana gelen bir kaza sonrası aracın kaza öncesi hasarsız ikinci el piyasa değeri ile kaza meydana geldikten ve tamir edildikten sonraki ikinci el piyasa değeri arasındaki farka araç değer kaybı denmektedir.

Araç Değer Kaybı Hesaplama

Şehirlerde insan yaşamına büyük kolaylık sağlayan ulaşım araçları birtakım sorunları da beraberinde getirmektedir. Bu sorunların başında ise trafik kazaları gelmektedir.  İstatistiksel veriler göstermektedir ki günümüzde trafiğe çıkan araç sayısının her geçen gün artması ile maddi hasarlı trafik kazaları da günden güne artmaktadır. Ortaya çıkan bu maddi hasarlardan hukuk ilkeleri gereğince kusuru olmayan ya da daha az kusurlu olan tarafın zararının giderilmesi gerekmektedir. Bu sebeple değer kaybı konusunda yeterli bilgiye sahip olmayan kişilerin zararlarının karşılanması için alanında uzman bir avukata başvurmaları gerekmektedir. Bu kazada zarar gören kişinin hak kaybına uğramasınınönüne geçilmesi için önemlidir. Dolayısı ile araç değer kaybı hesaplama doğru bir şekilde yapılması önem arzetmektedir.

Değer Kaybı

Meydana gelen bir kaza sonrası, aracın kaza öncesi hasarsız ikinci el piyasa değeri ile kaza meydana geldikten ve tamir edildikten sonraki ikinci el piyasa değeri arasındaki farka, araç değer kaybı denmektedir. Kaza sonrasında hasar gören aracınızı en orijinal parçalar ile aslına uygun olarak tamirini gerçekleştirseniz bile bu hasar geçmiş kayıtlara geçecektir. Aracınızın ikinci el piyasasında talep edilebilirliği eskiye nazaran azalacaktır. Söz konusu haksız fiilinden kaynaklı araç değer kaybı zararının giderilmesi için ne yapmak gerekir? Bunun için; kusursuz veya daha az kusuru olan taraf kendisinden daha çok kusurlu veya tam kusurlu olan tarafa (ya da sigortacısına) talepte bulunabilecektir.

Aracınız kazaya karışmışsa hak kaybına uğramamak adına bir an önce sigorta şirketine başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Zira sigorta şirketleri aracın kaza sebebi ile uğradığı değer kaybı ile ilgili tazminatları araç sahipleri tarafından talep olmadığı müddetçe ödemekten kaçınmaktadır. Bu sebeple değer kaybı alanında uzman bir avukat desteği ile konumu itibariyle güçlü olan sigorta şirketlerine karşı işlemlerinizi takip ettirerek hak kaybına uğramanızın önüne geçebilirsiniz.

Sonuç olarak; araç değer kaybı hesaplama işlemi uzman bir kişi tarafından yapılmalıdır. Bu sayede hak kaybına uğramadan zararınızın giderilmesi ve aracınızın ikinci el değer kaybının önüne geçilmiş olur.

Araç değer kaybı hesaplama ve araç değer kaybı ile ilgili geniş bilgi için araç değer kaybı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.