Değer Kaybı Davası

Değer kaybı davası

Değer Kaybı Davası

Araç Değer Kaybı Davası hakkında bilinmesi gerekenler ve sıkça sorulan sorulara kısa cevapları içeren yazımızdır.

Araç Değer Kaybı Nedir?

Meydana gelen bir kazası sonrası aracın kaza öncesi hasarsız ikinci el piyasa değeri ile kaza meydana geldikten ve tamir edildikten sonraki ikinci el piyasa değeri arasındaki farka araç değer kaybı denmektedir.

Araç Değer Kaybı Nasıl Hesaplanır?

Araç değer kaybı hesaplaması 01.06.2015 yürürlüğe giren Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Genel Şartları ve eklerinde yer alan yöntemler aracılığıyla hesaplanmaktadır.  Ayrıca bu hesaplamaya etki eden bazı faktörler bulunmaktadır.

 • Aracın kilometresi
 • Marka ve model bilgisi
 • Hasar geçmişi ve niteliği
 • Kusur durumu
 • Üretim yılı
 • Trafiğe çıkış tarihi
 • Aracın pazar değeri bu faktörlerden sadece birkaçıdır.

Nereden ve Ne Zaman Temin Edebilirim?

Aracınız kazaya karışmışsa hak kaybına uğramamak adına bir an önce sigorta şirketine başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Zira sigorta şirketleri aracın kaza sebebi ile uğradığı kayıp ile ilgili tazminatları araç sahipleri tarafından talep olmadığı müddetçe ödemekten kaçınmaktadır. Bu sebeple bu alanında uzman bir avukat desteği ile konumu itibariyle güçlü olan sigorta şirketlerine karşı işlemlerinizi takip ettirerek hak kaybına uğramanızın önüne geçebilirsiniz.

Bunların dışında;

– Söz konusu tazminatı kaza tarihinden itibaren 2 yıl içerisinde talep edilmelidir. Alacağınızın zamanaşımına uğramasına fırsat vermeden en kısa zamanda zararınızın giderilmesini talep ederek zamanaşımı süresinin kesilmesini sağlamalısınız. Aksi halde hak kaybına uğramanız kuvvetle muhtemel olacaktır.

– Araçta hasar gören bölge daha önceden hasara uğramamış ya da yenileme işlemine tabi tutulmamış olmalıdır. Aksi halde değer kaybı alınamamaktadır.

– Mini onarım ile giderilebilen basit kaporta, plastik tampon/parça onarımları, cam, radyo/teyp, lastik, hava yastığı, jant, mekanik, elektrik, elektronik ve döşeme aksamı hasarları teminat kapsamı dışında kalmaktadır.

– Ağır hasar kaydına sahip olan çekme ve/ya hurda belgeli araçlarda meydana gelen hasarlarda tazminat alınmamaktadır.

– Kısa süreli kiralık araçlar, taksi, dolmuş, test aracı, koleksiyon ve antika sayılan araçlardaki hasar sebebiyle yapılan talepler ve tekerlekli/paletli ve zırhlı toplumsal müdahale araçları, belediye otobüsleri, yol süpürme araçları, itfaiye araçlarındaki hasar sebebiyle yapılan talepler teminat kapsamı dışında kalmaktadır.

– Motorlu bisikletlerin kullanılmasından ileri gelen zararlar teminat dışında kalmaktadır.

– Aracın kilometresi 165.000 üzerinde ise tazminat alınamayacaktır.

– Kazada tamamen kusurlu ya da diğer sürücüye nazaran daha kusurlu olan taraftan zarar talep edilebilecektir.

Araç değer kaybımı temin etmek için ne kadar masraf yaparım?

Uzmanlarımız tarafından yapacağınız başvurularda; şartlarınızın uygun olması halinde, hiç bir masraf ödemeden değer kaybınızın hesaplanması ve tahsil edilmesi mümkündür.

Araç değer kaybı başvurusu için gerekli belgeler nelerdir?

Sigorta şirketine yapacağımız yazılı başvuruda birtakım belgelerinde sunulması gerekmektedir.

 • Talep beyanı,
 • Trafik kazası tespit tutanağı resmi tasdikli sureti veya taraflar arasında tutulmuş kaza tespit tutanağı, varsa ifade tutanakları veya görgü tespit tutanakları,
 • Mağdur araca ait ruhsat,
 • Hasarlı araç resimleri,
 • Mağdur araç sahibine/zarar gören üçüncü şahsa ait banka hesap bilgileri (banka – şube adı, IBAN numarası),
 • Maddi hasara ilişkin ekspertiz yapıldıysa eksper raporu bunlardan yalnızca birkaçıdır.